Denemeniz Gereken 100’den Fazla Hobi Listesi 2022

Sayfa içerikleri

Yeni bir hobi mi arıyorsunuz?

Size ilham veren, size bir amaç veren ve gerçekten keyif aldığınız bir şeyi ne yapmalısınız?! Bazen sadece seçim yapabileceğiniz iyi bir hobi listesine ihtiyacınız vardır.

Sizi %100 yapılabilir hobilerle donattık.

Bu listede yer alan eğlenceli hobiler çok yönlüdür ve çoğu yaşam tarzına uyacak şekilde uyarlanabilir. İster havalı hobiler, ister ilginç hobiler veya bazı vahşi ve harika hobiler istiyorsanız doğru yere geldiniz.

Aşağıda sizler için hazırladığımız büyük hobi listesi size hobi/hobiler edinme konusunda yardımcı olacak.

Başlayalım…

Yaratıcı Hobi Listesi

  1. Hiking

hiking
hiking

Mümkün olan en iyi aktivitelerden biri olan yürüyüş, kardiyo fitness ile güzel manzaraları ve kendinize ayırabileceğiniz sessiz zamanı birleştirir. Neredeyse her yerde yürüyüş yapmak için iyi bir yer bulabilirsiniz ve bu, günlük hayatınızın tüm stresinden uzaklaşmak için mükemmel bir yoldur.

Başlamak da fazla bir şey değil, sadece iyi bir çift yürüyüş botu. Merrell Moab 2 Su Geçirmez Yürüyüş Botu‘nu öneriyoruz çünkü uzun mesafelerde süper rahattır, ancak ayaklarınızı koruyacak kadar dayanıklıdır.

2. Sırt Çantasıyla Seyahat

Yürüyüş gibi ama daha iyi! Sahada tek bir gece veya bir ay veya daha fazla kalabilirsiniz. Sırt çantasıyla gezmek gerçekten her şeyden kaçmak için ideal bir yoldur. Zor olmak, basit başlamak ve oradan ilerlemek zorunda bile değil. Huzur bulmanın daha iyi bir yolu varsa, onu henüz bulamadım!

Başlamak için çok yönlü, hafif ve giymesi rahat bir sırt çantasına ihtiyacınız olacak. TETON Sports Explorer 4000‘in büyük hayranlarıyız. 65 litre kapasiteye sahip ve sadece 5 libre ağırlığında. Kesinlikle kontrol etmeye değer.

3. Kamp Yapmak

Dışarıda olmak istiyorsanız, ancak her ne sebeple olursa olsun, uzun mesafeli yürüyüşler pek size göre değilse, basit bir kamp yapmayı deneyin. Arka bahçenizden yerel eyalet parkınızdaki kamp alanına kadar her zaman kamp yapmak için iyi bir yer vardır.

4. Avcılık

Doğanın huzurundan hoşlanıyorsanız, ancak aynı zamanda ek bir meydan okuma istiyorsanız veya çevreye zararlı olmayan kaliteli et tedarik etmenin bir yolunu istiyorsanız, avlanmayı deneyin. Kandan nefret ediyorsanız endişelenmeyin, ben de öyle ama yemeğinizin nereden geldiğini bilmenin verdiği tatmin bence buna değer. En eski insan aktivitelerinden biri olan avcılık, genellikle hobi olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı haline gelen bir aktivitede duyularınızı ayarlamanın iyi bir yoludur.

5. Balık Tutma

balikcilik
balikcilik

Balık tutma fikriniz ister alabalık aramak için bir nehirde yürümek olsun, ister göl kenarını tekmelemek olsun, bu hobinin yaptığınız kadar heyecan verici veya rahat olabileceğini göreceksiniz. Ve avlanma gibi, lezzetli bir akşam yemeği ile sonuçlanır. Sadece sorumlu bir şekilde balık tuttuğunuzdan ve izin aldığınızdan emin olun!

6. Okçuluk

Belki de bulabileceğiniz en huzurlu deneyimlerden biri olan okçuluk gerçekten bir meditasyon şeklidir. Fiziksel ve zihinsel yetenekleri bu kadar iyi birleştiren bir aktivite bulmak nadirdir. Daha da iyisi, TOPARCHERY Geleneksel Olimpik Yay gibi yeni başlayanlar için yayı çok pahalı değildir ve ateşli silahların aksine, yaylar kulaklarınızı çınlatır.

7. Kano

Su, huzuru bulmak için başka bir mükemmel yerdir. Bir fırtınada dalgalara çarpma veya her vuruşta rüzgarla savaşma hissini tam olarak kopyalayabilecek hiçbir duygu yoktur. Nehirlerde, göllerde, göletlerde kano yapabilirsiniz; Su olan her yerde kano yapabilirsiniz.

8. Kano Sporu

Kanoya benzer, ancak stili farklıdır. Kanolar, özellikle açık tuzlu su olmak üzere daha zorlu su koşulları için mükemmeldir. Kayak, dünyayı yeni bir açıdan görmenin harika bir yoludur ve iyi bir kanonun eşsiz manevra kabiliyeti ve kullanımı yüzünüzde bir gülümseme bırakacaktır.

9. Koşu

Çoğu insan koşmayı acıyla ilişkilendirir. Ben de onlardan biriydim ama yanılmışım. Küçük başlayın ve iyi olan her şeyin aşkı için sadece bir pistte koşmayın. Güzel bir yer bulun; Düzenli olarak ormanda koşu izlerim. Forma girerken rahatlayın, incinmelerden kaçınmak için gerin ve keyfini çıkarmanızı sağlayan bir hızda koşun.

10. Define Avı

Dünya çapında bir çöpçü avı olan geocaching, etrafınızdaki dünyayı ve ardından bazılarını görmek için size ideal bir bahane sunar. En büyük avantajlarından biri, yalnızca dolaşım yerine belirli bir amaç için seyahat etmenize izin vermesidir.

11. Sebze Yetiştirme

Kendi sebzelerinizi yetiştirmek, organik ürünler yemenin harika bir yoludur. Sadece tadı daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda pestisit ve diğer zararlı maddeler içermediği konusunda da güvendesiniz. Ayrıca fideden olgunluğa kadar büyüdüklerini görmenin memnuniyetini de yaşarsınız.

12. Gübreleştirme

Sadece bir hobi değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olan kompostlama size ve yerel çevrenize yardımcı olur. Kompost yaparak, aksi takdirde basitçe boşa harcanacak olanı yeniden kullanabilirsiniz. Ayrıca, çöplüklerde kalan çöp miktarını da azaltırsınız. Kompost ayrıca bitkileriniz için toprağı zenginleştirir, ancak kompostunuzun çürümeye uygun olduğundan emin olun.

13. Metal Algılama

metal tespiti
metal tespiti

Tarihle yakından ilgilenenler için metal algılama, uygulamalı deneyim kazanmanın harika bir yoludur. Zengin olma şansı çok az olsa da, bunlar ortaya çıkarılabilecek inanılmaz derecede büyüleyici eserlerdir. Biraz ilham almak istiyorsanız, tüm zamanların en iyi metal arama bulguları hakkındaki makalemize kesinlikle göz atmaya değer! Ancak nereden başlayacağınıza dair bazı başlangıç ipuçları istiyorsanız, metal tespit için en iyi yerler sayfamızı ziyaret edin.

14. Kuş Gözlemciliği

En renkli ve çarpıcı hayvanlardan bazıları olan kuşları izlemek harikadır. Her birinin kendine özgü yolları ve alışkanlıkları olan pek çok farklı tür vardır. Kuş gözlemciliği , sizi dışarı çıkaracak, biraz egzersiz yapacak ve çevrenizdeki doğal dünyayı deneyimlemenizi sağlayacak huzurlu bir hobidir.

15. Arıcılık

Arılar, dünyadaki en büyüleyici yaratıklardan bazılarıdır. Zeki, çalışkan ve üretkendirler. Arıcılık size sadece ücretsiz yerel bal sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yerel ekosisteminizle ilgili deneyim kazanmanızı da sağlar. Bunun nedeni, arıların kendi geçimleri için yerel bitki yaşamına bağlı olmalarıdır, bu nedenle iyi bir arıcı çevrelerindeki dünyayı tanır.

Havalı Hobiler

16. LARPing

Canlı Aksiyon Rol Yapma veya LARPing, tarihsel bilgilerini geliştirmek, yeni insanlar tanımak veya sadece eğlenmek isteyen çok çeşitli insanlar için harikadır. LARPing, Dungeons & Dragons’tan orta çağ canlandırmasına ve Kovboy Aksiyon Atışlarına kadar uzanır. Bu muazzam çeşitlilik, tutkunuz ne olursa olsun, onu gerçekleştirmenin bir yolunu bulabileceğiniz anlamına gelir.

17. Parkur

Halihazırda aktifseniz ancak daha fazla meydan okumak istiyorsanız, parkour’u deneyin. Biraz deneme yanılma gerektirir, ancak bir kez ustalaştıktan sonra arkadaşlarınızı etkileyebileceksiniz. Tırmanılamaz olana tırmanmak sizi zinde ve eğlenceli tutacaktır.

18. Astronomi

Her çocuk bir gün yıldızlara bakar ve onları merak eder. Bir yetişkin olarak, bunu daha da ileri götürebilirsiniz. Astronomi , takımyıldızlar, yıldızların hareketleri ve gece gökyüzünün diğer yönleri hakkında bilgi edinerek, içinizdeki o çocuğu hayata döndürebilirsiniz. Veya kişisel bir favoriyi deneyin, Aurora Borealis’i görün!

19. Meteoroloji

Hava tahmin edilemez olduğu kadar büyüleyici. Bu yüzden bazı kalıpları öğrenin ve ailenize gökyüzünde bir sonraki adımda ne olacağını anlatarak etkileyin. Bu hem faydalı hem de eğlenceli, o yüzden bir şans verin.

20. Uçurtma Uçurtma

Uçurtmalar eskidir ve başka pek az şey gibi hayal gücünü yakalar. Uçurtmalar harika bir sanat formudur ve hem uçmayı hem de onları yapmayı öğrenebilirsiniz. Biraz pratikle, uçmanın kendisi güzel bir şeydir.

21. Kumdan Kale Yapımı

Sahili seviyorsanız, bir noktada kesinlikle kumdan kaleler yapmışsınızdır. Büyüdüm ama garanti ederim ki beni kuma koyup uzaklaşırsan geri döndüğünde orada bir kale olacak! Onları büyük veya ayrıntılı veya her ikisini birden yapın!

22. Hobi Atı

Atlar gibi ama bir tane alamıyor musun? Her zaman sahte bir at satın alabilir ve onu sahte bir terbiye kursunda sürerek sağlam bir kardiyo elde edebilirsiniz. Bu kulağa gülünç gelebilir (dürüst olmak gerekirse, oldukça komik görünüyor), ancak bu çok zordur ve kardiyo egzersiziniz için iyidir. Öyleyse bir şans ver!

23. Eskitme

Antikacılık, tarih severler için mükemmel bir hobidir. Tutkunuzu yakalayan bir şey bulun! Mobilya, araba, silah, sanat, mücevher olabilir, seçenekler sonsuzdur. Hangisini toplamayı seçerseniz seçin, konunuzu en ince ayrıntısına kadar öğrenin ve bulabileceğiniz en güzel parçaları alın.

24. Madeni Para Toplama

metal para koleksiyonu
metal para koleksiyonu

Titiz ve ayrıntılı olmayı seviyorsanız, madeni para toplama , kendinize odaklanmanın sağlam bir yoludur. Video oyunlarında bir tamamlayıcı iseniz, madeni para toplamayı seveceksiniz. Her birini almaya çalışmak sizi yıllarca meşgul edecek.

25. Pul Koleksiyonculuğu

Ayrıca tarihi seven herkes için pullar genellikle geldikleri milletlerin hikayelerini anlatır. Belki 1800’lerin sonlarında İngiltere’nin hikayesini anlatan Victoria Regina pullarını seversiniz ya da onun yerine 1960’ların Sovyet pullarını beğenirsiniz. Sevdiğiniz bir dönem veya yer bulun ve pulları toplayarak onları yapanların tadına bakın.

26. Vintage Giyim Koleksiyonu

Bir dönemi veya yeri tanımanın bir başka harika yolu olan kıyafet koleksiyonu, size kumaşları, dikişleri ve yaşam biçimleri hakkında bilgi verecektir. İnsanların nasıl giyindiğini bilmek size onlar hakkında çok şey söyler, o yüzden deneyin ve neler öğrenebileceğinizi görün.

27. Klasik Araba Koleksiyonculuğu

Arabalar harika. Klasik arabalar daha harika. Adetleri, onları yapan ve süren insanlar hakkında biraz bilgi edinmek için onları toplamayı deneyin. Arabalar, insanların tarzını gösterdikleri için toplumlarının somut bir simgesidir.

28. Antika Kitap ve El Yazması Koleksiyonculuğu

Kitaplar başka dünyaların kapılarını açar. Eski kitaplar, yazarın asıl amacı hakkında size daha da iyi bir fikir verir. Daha da iyisi, bir dil öğrenin ve metinleri ilk yazıldığı gibi okuyun. Her çeviri seviyesi bir anlam kaybeder, bu nedenle orijinal kitaplar veya el yazmaları satın alın ve bunları kendiniz okuyun.

29. Sanat Koleksiyonu

Sanat, insanların inançlarının, umutlarının ve hayallerinin bir simgesidir. Sanatçılar tüm bunları çalışmalarında ifade eder ve sanat toplayarak insanları neyin motive ettiğini ve yönlendirdiğini ilk elden öğrenirsiniz. Tarihlerini, neyi sevdiklerini ve ne için yaşadıklarını öğrenin. Sanat ve sanat tarihi, tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmenizi sağlar.

30. Kabuk ve Deniz Camı Toplama

Okyanusun güzelliği, hepsi bir arada. Bir deniz kabuğu veya deniz camı denizde geçirdiğiniz zamanın harika bir hatırasıdır ve sonsuza dek güneşin doğuşunu veya suyun üzerinde batışını izlemenin bir hatırlatıcısı olarak hizmet edecektir. Gelip giden dalgalar ve denize bakmanın her zaman getirdiği merak duygusu. Kabuklar sizi oraya geri götürür, bu yüzden okyanusu her yere götürmek için birkaç tane toplayın.

31. Yaprak Toplama ve Presleme

Yapraklar karmaşıktır, her biri diğerinden farklıdır, bu nedenle bir sanat biçimi olarak en iyilerinden birkaçını toplayın ve bastırın. Nerede olursanız olun bu yapraklar size her zaman ağaçları hatırlatacak. Dışarıdan bir parçayı yanınızda tutmak, topraklanmış kalmanın harika bir yoludur.

32. Kayıt Toplama

Hiçbir şey vinil gibi gelmiyor. Bu yüzden en sevdiğiniz albümleri toplayın. En iyilerini alın – Hank Williams Sr., Johnny Cash, The Beatles – ve onları en iyi formatlarında dinleyin.

33. Kartpostal Toplama

Kartpostallar, sizin ve diğer insanların bulunduğu yerlerin harika hatırlatıcılarıdır. Bu nedenle, nereye gittiğinizi ve gelecekte nereye gideceğinizi asla unutmamak için en iyilerinden bazılarını saklayın.

34. Ayakkabı Toplama

Her yıl birçok insan ayakkabılardan kurtulabilir ama siz onları toplayabilir, farklı tarz ve kullanımları öğrenebilirsiniz. Bu, basit faydacılığın çok ötesindedir; ayakkabılar birer sanat eseridir ve her biri üreticisinin ve sahibinin hikayesini anlatabilir.

35. Oyuncak Toplama

Toy Story’yi benim kadar seviyorsanız , oyuncakların harikasını takdir edersiniz. Bu yüzden hoşunuza giden bir tür bulun ve onları toplayın. Harika dekorasyonlar ve elbette onlarla her zaman oynayabilirsiniz.

36. Hatıra Eşyası Toplama (örn. Star Wars ürünleri)

Belirli bir film, oyun veya kitap için bir tutkunuz varsa, onun hatıralarından bazılarını toplayın. Genellikle değerini takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda sevdiğiniz hikayeyi kalbinize yakın tutmanın harika bir yoludur.

37. Spor Hatıra Eşyası Toplama

Favori bir takım var mı? Oyunlarda arkadaşlarınızla veya ailenizle geçirdiğiniz en sevdiğiniz anları beslemek için tüm hatıralarını toplayın. Basit sporun ötesine geçiyor, sporun sizi sevdiklerinizle birlikte olmaya getirdiği zamanlarla ilgili.

38. Kaya Yuvarlama

Hem koleksiyon hem de dekorasyon olarak kayaların doğal güzelliğinin tadını çıkarın. Kayaları kendiniz yuvarlayabilir veya doğal tutabilirsiniz. Kayalar gerçekten harikadır ve vazolarınızı onlarla dolu tutmak evinize hayat katacaktır.

39. Yemek Pişirme

Yemek gibi? Pişir onu! Yiyecek için mikrodalgadan çok daha fazlası var. Yemek yapmak hiç de zor değil; basit başlayın ve oradan çalışın. Alıştıktan sonra, arkadaşlarınız ve aileniz için yemek yapacaksınız ve onlar da buna bayılacaklar.

40. Pişirme

Ekmek veya kek seviyorsanız, elinizi pişirmeyi deneyin. Unlu mamuller, neredeyse herkesin sevdiği harika bir parti veya misafir yemeğidir. Pişirme zor olabilir, ancak biraz pratikle elmalı turtaları mükemmel bir şekilde pişireceksiniz.

İlginç hobiler

41. Zencefilli Ev Yapımı

Yenilebilir Sanat. Kulağa hoş geliyor. Zencefilli kurabiye evler büyük veya küçük olabilir, ancak her zaman lezzetlidir. Çocuklarınıza tasarım ve stil öğretmek için bir tane yapın: kendiniz hakkında biraz bilgi edinebilirsiniz.

42. Evde Bira

Biradan hoşlanıyorsanız ancak kişisel bir meydan okuma istiyorsanız veya mağazada satın alabileceğinizden daha iyi bira veya elma şarabı yapmak istiyorsanız, kendi biranızı yapmaya bakın. Başlamadan önce eyalet ve federal yasaları kontrol edin, ancak tarifinizi aldıktan sonra, sosyal etkinlikler için mükemmel olan kendi biranızı yapabilirsiniz.

43. Şarap Yapımı

Bira insanı değilseniz, kendi şarabınızı yapmayı deneyin. Yapması en kolay şey olmasa da, klas hissetmenin bir partide kendi şarabınızı sunmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Tam olarak neyi en iyi yapabileceğinizi bulana kadar kırmızı ve beyazlarla denemeler yapmayı deneyin. Çağlar için gerçekten bir meydan okuma istiyorsanız, biraz amontillado hazırlayın!

44. Miksoloji

Biradan bıktıysanız (benim gibi), içecekleri karıştırmayı deneyin. Bir Moscow Mule veya French 75, sıcak bir gün için mükemmel bir sonuçtur. Katı karışık içecekler yapmayı öğrenerek parti oyununuzu çatıdan alabilir ve hatta belki de biraz para kazanabilirsiniz.

45. Ekmek Yapımı

Ekmeğinizi zevkinize göre kişiselleştirmenin harika bir yolu! Kendi ekmeğinizi pişirmeyi deneyin ve farklı stiller ve yöntemler deneyin. Çok geçmeden sadece ekmek pişirmekle kalmayacak, sufle gibi daha büyük zorluklara da yöneleceksiniz. Kendi ekmeğinizi pişirmek, ne tür buğday yediğinizi kontrol etmenize olanak tanır ve hatta doğru yapılırsa biraz paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ekmek genellikle modern bir diyette temel bir üründür, bu nedenle onu kendiniz pişirmek, markete bağımlı olmadan nasıl istediğinizi dikte etme esnekliği ve özgürlüğü verebilir.

46. ​​Peynir Yapımı

Diğer hobiler kadar basit olmasa da, peynir yapımı size yemek sürecini derinlemesine anlamanızı sağlar. Sadece bu değil, aynı zamanda bir mağazadan satın alındığından çok daha ucuza mal olan peynirle sonuçlanıyorsunuz.

47. Dikiş

Dünyanın en popüler zanaat hobilerinden biriyle yaratıcı yönünüzü keşfedin. Dikiş dikebilmenin, kendi kıyafetlerinizi yapmaktan bir zanaat işi yaratmaya kadar birçok faydası vardır. Ayrıca, çocuklarınıza öğreterek zaman geçirmenin harika bir yoludur.

48. Boyama

En çok yönlü sanat formlarımızdan biri. Yağlı, akrilik veya sulu boya ile boyayabilirsiniz. Farklı resim stilleri, çevrenizdeki dünyayı nasıl tasvir etmeyi seçtiğiniz konusunda size neredeyse sınırsız seçenek sunar. Yazmak gibi, resim yapmak da size kendinizi neredeyse sonsuz şekillerde ifade etme fırsatı verir.

49. Çizim

Resme oldukça benzer, sadece farklı bir ortamda. Çizim, görsel sanatlara girmenin ekonomik ve basit bir yoludur. Portrelerden manzaralara kadar her türlü nesneyi çizebilirsiniz. Gerçek bir avantaj, resmin aksine, çizime başlamak için çok az para harcamasıdır, bu yüzden deneyin!

50. Origami

Eski bir sanat türü olan origami biraz beceri ve pratik gerektirir, ancak zamanla harika parçalar yapmaya başlayacaksınız. Onlarla süsleyin! Onları hediye olarak verin! Kağıt, katlandığında sanata dönüştürüldüğünden daha iyi olmamıştı.

51. Fotoğrafçılık

Görüntülerle çevrenizdeki canlı dünyayı yakalayın. Fotoğraf sanatın harika bir ifadesidir. Pahalı bir kameraya bile ihtiyacınız yok; telefonunuz başlamak için iyi olacak. Resimlerinizi öne çıkarmak için açılar ve ışıklandırma hakkında bilgi edinin!

52. Scrapbooking

Scrapbooking geçmişinizi korur. Bir günlük gibi ama biraz daha kişisel, biraz daha sanat ve tasarımla. Bir karalama defteri hatıraları, fotoğrafları, çizimleri, yazıları ve daha fazlasını toplamanıza izin verirken, tüm bunları hayal gücünüzün çıldırmasına ve yaratıcı bir tasarım ortaya çıkarmasına izin verir.

53. Kaligrafi

Bu sanat formu, kendinizi antik dünyanın bir katibi gibi hissetmenizi sağlayacak. Kaligrafi, harf formlarının güzelliğini mümkün olan en iyi şekilde ortaya çıkarır. Kişiselleştirilmiş kartlar yazmak veya benzersiz süslemeler yapmak için harflerinizi ve kelimelerinizi tasarlayın. Yazılı dilin harikaları için yeni bir takdir kazanacaksınız.

54. Kapitone

Pratik bir sanat biçimi olan kapitone , özel bir donanımla geceleri sizi sıcak tutar. Bir yorgan, sizin bir tezahürünüzdür. Kendiniz için yorgan yapın veya hediye olarak verin. İyi bir yorgan neredeyse sonsuza kadar dayanır ve harika bir kişisel ifadedir.

55. Tığ işi

Tığ işi yaparak harika kumaş tasarımları yapın! Vakit geçirmek için paha biçilmez bir beceri, ellerinizi el becerisi geliştirmenize olanak tanır ve gerçekten güzel eşyalar da yapabilirsiniz.

56. Örgü

orgu
orgu

Tığ işi gibi ve son derece pratik olan örgü , kazak, atkı, çorap ve daha fazlasını yaparken zaman geçirmenizi sağlar. Ağır hizmet tipi yün hem güçlü hem de modaya uygun, sıcaktan bahsetmiyorum bile. Öyleyse örgüye bir şans verin!

57. Nakış

Nakış yaparak kendi tasarımlarınızı yapın! Bu harika sanat formu, daha sonra süslemek veya hediye olarak vermek için kullanabileceğiniz kumaşla yaratıcı olmanızı sağlar. Evinizdeki her oda, çerçeveli bir veya iki kanaviçe ile iyileştirilebilir.

58. Halı ve Goblen Dokuma

Bir goblen her zaman sağlam bir kişisel ifadedir ve kendiniz yaparsanız daha iyi olur. Bu beceriyi öğrenin ve evinizi en sevdiğiniz tasarımlarla dekore edin. Bir zamanlar eski kalelerde hava akımını engellemek için kullanılan duvar halıları artık birer sanat eseri!

59. Giysi Tasarlamak ve Yapmak

Modayı seviyorsan neden kendi kıyafetlerini yapmıyorsun? Bunları kendi özelliklerine göre tasarlayın ve ardından parça parça birleştirin. Kişisel tarzınız ister keskin ister zarif olsun, sahip olmak harika bir beceridir ve başkaları benzersiz parçalarınızı kıskanacaktır.

60. Takı Yapımı

Kendinizi takılarla süslemekten hoşlanıyorsanız, kendinizinkini yapmayı deneyin ve kendi özgün yaratıcı vizyonunuzu hayata geçirin. Pahalı veya ekonomik malzemeler kullanın; asıl önemli olan, ilgili işçiliğin becerisidir.

61. Çömlekçilik

Eski, pratik ve güzel çanak çömlek, kullanabileceğiniz ve hayran kalacağınız bir şey yapmak için zaman harcamak için ideal bir yoldur. Çiçeklerden zeytinyağına kadar her şeyi el işlerinizde saklayın – içeriği ne olursa olsun, el yapımı bir saksı veya vazo her zaman göz alıcı olacaktır.

62. Metal İşleme

Daha yoğun ama muhtemelen ödüllendirici hobilerden biri olan metal işçiliği, istediğiniz zaman inşa etmenizi veya onarmanızı sağlar. Basit çim sanatı yapabilir veya araçlar gibi şeyler üzerinde daha karmaşık onarımlar yapabilirsiniz. Size yolun aşağısında bir iş bulabilecek gerçekten temiz bir hobi istiyorsanız, metal işçiliği sağlam bir seçimdir.

63. Ahşap Oymacılığı

Türümüzün en eski aktivitelerinden biri olan ahşap oymacılığı, sanat eserlerinden pratik eşyalara kadar her şeyi yapmanın rahatlatıcı bir yoludur. Elinizde gerçekten çok fazla zaman varsa, heykeller, kaşıklar, hatta bir totem direği yapabilirsiniz. Buraya başlamak için tek ihtiyacınız olan bir masif ahşap blok ve küçük bir bıçak, bu yüzden deneyin ve her zaman kendinizden uzaklaşın!

64. Kaynak

Daha pratik hobilerden biri olan kaynak, elleriyle çalışmayı seven insanlar için mükemmeldir. Bunun için kesinlikle resmi bir ders almanızı tavsiye ederim çünkü sıcak şeyler tehlikelidir. Kaynak yapabiliyorsanız tamir ekipmanından çim sanatı yapmaya ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

65. Deri Aletler

Çok fazla insan deri işlemeyi ölmekte olan bir beceri olarak görüyor. Gerçekte, deriden yapılmış hemen hemen her şeyi geliştirebilen inanılmaz ve benzersiz bir sanat formudur. Sanat ve tasarımlardan hoşlanıyorsanız, bunu deneyin; kemerleri, cüzdanları ve hatta kılıfları veya kılıfları renklendirebilirsiniz.

66. Arnavut kaldırımı

Ayrıca birçok kişi tarafından yanlış bir şekilde ölmekte olan bir sanat, ayakkabıcılık veya ayakkabıcılık olarak kabul edilmesi, hemen hemen herkes için paha biçilmez bir beceri veya hobidir. Öncelikle, tam tercihinize göre ayakkabı yapabilirsiniz. Artık başka birinin fikirlerinden veya kalıplarından seçim yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca ve belki daha da önemlisi, eski veya hasarlı ayakkabıları onarabilir, böylece uzun vadede tonlarca para tasarrufu yapabilir ve uzun vadede ayakkabı veya botların bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

67. Model Demiryolları

Mekaniği ve bir şeyler tasarlamayı seviyorsanız, model trenler tutkunuz için mükemmel bir çıkış noktasıdır. Ve neredeyse tamamen özelleştirilebilirler: Tüm şehirleri bir masa üzerinde yapabilirsiniz. 19. yüzyıl Amerika’sında, 1960’larda Almanya’da veya modern Japonya’da modellenen tren odaları gördüm . Maksimum eğlence için tarih sevgisini birleştirin.

68. Mobilya Binası

Gerçek bir işe yol açabilecek bir hobi olan mobilya yapımı, size herkesin ihtiyaç duyduğu şeyleri inşa etme yeteneği verir. Sadece mükemmel sandalyeyi bir araya getirmek ya da mükemmel sandalyelerinizden bir sürü herkese pazarlamak istiyorsanız, mobilya yapımı, dikkatinizi ayrıntılara ve yapım becerilerinize odaklamanın iyi bir yoludur.

69. Ev Geliştirme

Evinizi iyileştirmesi için her zaman birine para ödeyebilirsiniz, ancak biraz pratik yaparak bunu kendiniz yapabilirsiniz. Dolaplar inşa et, sıhhi tesisatı tamir et, duvarları yık! Önce okuduğunuzdan emin olun, ancak birkaç ev geliştirme projesi yaptıktan sonra inanılmaz derecede faydalı beceriler kazanmış olacaksınız.

70. Model Bina

Başka bir sanat türü olan model oluşturma, tasarıma minyatür bir yol sunar. Modellerinizi nasıl inşa edeceğinizi, kurcalamayı ve onlar için de ayrıntılı şehirler inşa etmeyi öğrenin!

71. LEGO

Nihai yapı seti olan LEGO , her şeyi ve her şeyi inşa etmenizi sağlar: Millennium Falcon, Hogwarts Kalesi, gerçek boyutlu bir ejderha. Tüm dünyaları evinizde inşa edin. Onlarla uyumlu hikayeler yaratın, karakterler icat edin ve mekana hayat verin.

72. Önemsiz Bilgiler

Jeopardy hoşunuza gitti mi? Trivia oynamayı deneyin. Söylenmemiş ikramiye? Genellikle bir barda gerçekleşir! Arkadaşlarınızla vakit geçirebilir ve bir akşam için gevşeyebilirsiniz.

73. Video Oyunları

İyi bir video oyunu iyi bir film gibidir. Gerçek bir duygusal deneyim sunmak basit aksiyon veya korkunun ötesine geçer. The Last of Us veya Horizon Zero Dawn gibi iyi oyunlar bulun . Fantastik bir interaktif hikayenin içine çekilin!

74. Masa Oyunları

Çevrenizdeki diğer kişilerle rekabet becerilerinizi geliştirin. Yeni masa oyunları öğrenin ve yakın olduğunuz insanlarla eğlenin. Aynı zamanda eleştirel düşünmede bağ kurmanın ve iyi olmanın harika bir yolu.

75. Kart Oyunları

Daha çok kumarbaz mı? Bazı kart oyunları alın, ancak istemiyorsanız asla gerçek parayla bahis oynamak zorunda kalmazsınız. Sayılar ve desenlerde iyi olun; Bunu bir kez anladığınızda, basit bir şanstan daha fazlası olacak.

76. Satranç

Dünyanın her yerindeki gerçek entelektüelin oyunu olan satranç, ileriyi düşünme ve başkalarının hareketlerini tahmin etme becerisini öğrenmenin harika bir yoludur. Arkadaşlarınızla veya rekabet halindeyken, satranç sizi daha keskin bir düşünür yapar!

77. Bulmacalar (yapboz, bulmaca, Sudoku vb.)

Kalıpları görmede iyi olmanın bir başka sağlam yolu, çeşitli bulmacalar gerçek zeka oyunları olabilir. Gerçekten, gerçekten gösteriş yapmak istiyorsanız, The New York Times bulmacasını kalemle bile yapabilirsiniz…

78. Hokkabazlık

Koordinasyonunuzu geliştirmek ve arkadaşlarınızı etkilemek mi istiyorsunuz? Hokkabazlık gerçekten dengeye ve el-göz koordinasyonuna yardımcı olur. Bu hobi ile birden fazla nesneyi hareket ederken izlemeyi öğrenin ve zihninizi keskin tutun.

79. Masa Tenisi

Daha hafife alınan sporlardan biri olan Ping-Pong veya Masa Tenisi, bir antrenman sağlarken koordinasyonu ve hızı geliştirmenin eşsiz bir yoludur. Bu, ustalaşmak için harika bir yetenek.

80. Bilardo

Bilardo olarak da bilinen bu oyun size aynı anda birden fazla hareketli nesneyi koordine etme becerisini öğretir. Gerçekten yetenekli oyuncular masadaki her son hareketi tahmin edebilir ve bunu büyük puanlar almak için kullanabilir. Kaybeden oyuncunun isteka topuna bir kez bile vurmadığı oyunlar bile gördüm.

81. Şecere

Ailenizin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Soy kütüğüne girin ve atalarınızın kim olduğunu bulun. Bu, sıkıcı bir araştırmadan daha fazlasıdır; onların hayat hikayelerini yeniden yaratarak atalarınıza biraz hayat verebilirsiniz!

82. Dil Öğrenme

Tüm zamanların en iyi zeka oyunlarından biri olan yeni bir dil öğrenmek, dünya ve insanları hakkında bilgi edinmenize de yardımcı olabilir. İspanyolca gibi popüler bir dil seçin veya gitmek istediğiniz bir yerden öğrenin, bu dilde ustalaşın ve yerlilerle kendi dillerinde konuşmanın keyfini çıkarın. Ya da eski moda gidin ve Latin veya Mısır hiyerogliflerini okumayı öğrenin!

83. Günlük kaydı

Yıllar boyunca deneyimlediğiniz ve öğrendiklerinizi hatırlamanın bir yolu olarak hayatınızın bir kaydını tutun. Günlük tutmak, her günü yansıtmak ve geliştirmek için zaman ayırmanıza izin verir, bu nedenle bunu biçimlendirici veya stresli zamanlarda da yaptığınızdan emin olun!

84. Yaratıcı Yazma

Kişisel bir favori, yaratıcı yazı, dünyalar ve karakterler icat etmenizi sağlar. Baştan sona bir hikaye yayı oluşturun ve yarattığınız evrendekilere hayat verin! Yayınlamayı deneyin ve hikayenizi başkalarıyla paylaşın!

85. Kitap Kulübü

Başkalarıyla okuma sevginizi şımartın! Kitaplar yeni dünyaların çıkış noktalarıdır, ancak daha sonra kitapları tartışmak için başkalarıyla buluştuğunuzda okumak daha da iyidir. Çok şey öğrenecek ve edebiyatın yepyeni bir yönünü açacaksınız.

86. Ev Bilimi Deneyleri

Güvende kalın, ancak doğru yaparsanız bilimi kendi evinizde keşfedebilirsiniz. Sirke ve kabartma tozu gibi mutfağınızda zaten bulunan malzemelerle bazı temel kimyaları öğrenin. Breaking Bad’deki Walter White gibi olmadığınız sürece etrafınızdaki fiziksel dünyalar hakkında çok şey öğreneceksiniz.

87. Vikipedi Düzenleme

Toplumun bilgisine katkıda bulunmak istiyorsanız, bildiğiniz bir konuda Wikipedia editörü olun. Ayrıntıları öğrenin ve ardından diğer insanlara da bunları öğrenme gücü verin!

88. Tarih Kurumu İçin Gönüllülük

Tarihi seviyor ve onunla biraz deneyim kazanmak mı istiyorsunuz? Yerel tarihi topluluğunuzu bulun ve onlar için neler yapabileceğinizi görün! Öğreneceksiniz, ancak başkalarının da tarihe ilgi duymasına yardımcı olabilirsiniz!

89. Enstrüman Çalmak

Bu, içeride boş zaman geçirmenin en iyi yolu mu? Evet muhtemelen. Kişisel seçimim solak Taylor gitarım, ancak herhangi bir enstrüman müzik yapmanın, ritmi öğrenmenin ve sahip olduğumuz en eski sanat biçimlerinden birine girmenin harika bir yoludur. Gitar , Piyano ve Saksafon için bu kılavuzlara göz atın !

90. Podcast Barındırma

Sevdiğiniz bir konu varsa, bir podcast düzenleyin ve onu seven başkalarıyla da konuşun! Sizin hobinize de kimin ilgi duyduğuna şaşıracaksınız. Konuk konuşmacıları da açın! Podcast’ler, bir konuda ustalık kazanmanın harika bir yoludur.

91. Amatör Radyo

Radyo, müzik ve konuşma için mükemmeldir, bu yüzden kendi başınıza veya daha küçük bir radyo istasyonuyla deneyin. Bunlardan düşündüğünüzden daha fazlası var, o yüzden onlara bakın ve sesinizi yayına alıp alamadığınızı görün!

92. Tasarruf

Para biriktirmek gibi mi? Ben de öyle düşünmüştüm. Bu nedenle, istediğiniz şeylerde en iyi fiyatları bulmak için ikinci el mağazalarına, rehincilere, çim ve emlak satışlarına gidin. Yeni satın almaya gerek yok, bu yüzden gizli hazineyi nasıl bulacağınızı öğrenin ve istediğiniz her şeyi arayan bir maceraya çıkın.

93. Makyaj

Temelde yüzünüz için sanat. Doğal görünümünüzü geliştirmek için ince davranabilir veya kendinizi tamamen dönüştürmek için bir YouTube eğiticisini takip edebilirsiniz! Makyaj günlük kullanım, tiyatro ve hatta eğlence için mükemmeldir.

94. Dans

Hem sanat hem de egzersiz, dans size koordinasyonu ve hatta bazı sosyal becerileri öğretir. İster bachata, vals veya kizomba seçin, bir dans stili öğrenmek size yeni şekillerde nasıl hareket edeceğinizi gösterecek, o yüzden bir şans verin!

95. Hula Hooping

Egzersiz ve sanatın başka bir kombinasyonu olan hulahop, core ve kardiyo kondisyonunuza yardımcı olacaktır, ancak aynı zamanda çemberle dans etmeyi öğrenerek bir sanat haline getirilebilir.

96. Akvaryum Bakımı

“Balıklar arkadaştır, yemek değil!” Ya da en azından Finding Nemo’daki köpekbalıkları öyle düşünüyor. Gerçekte balıklar güzeldir ve herhangi bir odaya harika bir katkı sağlar. Araştırmanızı yapın ve balıklarınızın tadını çıkarması için sulu bir krallık kurun.

97. Bilgisayar Programlama

Bilgisayarları programlamayı öğrenmek size yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. Bu karmaşık makineleri anlayın ve istediğinizi yapmak için onları bükmeyi öğrenin. Zor olsa da ödüllendirici, bu yüzden deneyin ve usta bir kodlayıcı olun!

98. Arabalar Üzerinde Çalışmak

Mekaniği öğrenmenin harika bir yolu! Arabalar, işlev ve estetiği çok iyi birleştirir ve çoğumuzun nasıl çalıştıkları hakkında öğrenecek çok şeyi var! Eski ve yeni motorları, içten yanmalı ve dizel motorları tanıyın. Yeni ve gizemli makineleri bulmak için sonsuz bir fırsat.

99. Seyahat

Dünyayı görmenin en iyi yolu insandır. Öyleyse bir uçağa veya gemiye atlayın ve bir yere gidin! Pasaportunuzu alın ve bir maceraya çıkın. Asla çok geç değildir ve dikkatli bir şekilde plan yaparsanız, maliyetleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

100. Cosplay

Bir kitaptaki, dizideki veya filmdeki belirli karakterleri gerçekten seviyorsanız, özellikle kongrelerde onlar gibi giyinip rol oynayabilirsiniz. En sevdiğiniz tür için tutkularınızı paylaşan tonlarca yeni insanla tanışabilirsiniz. Cosplay yapmak, gerçek bir hayranın bir türe olan sevgisini gösterme şeklidir.

101. Hayatta Kalma Hazırlığı

Bunun için biraz önsöz: Burada her şeyi yapmanıza gerek yok. Deprem veya kasırga eğilimli bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Her ihtimale karşı bazı temel malzemeleri bir kenara koymak akıllıca olabilir. Dolapta birkaç hafta yiyecek bulundurmak size zarar vermez. Tabii ki, üzerinize gelen Rus stratejik roket kuvvetlerine hazırlanmak istiyorsanız, bu da işe yarar. Tek uyarım bunun için normal hayatınızdan vazgeçmeyin: İkisini de aynı anda yapmak mümkün.

102. Tüplü Dalış

Tüplü dalış, arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte tadını çıkarabileceğiniz bu hobiler listesindeki en heyecan verici hobilerden biridir. Denemek için yeni hobiler bulmak her zaman eğlencelidir ve bu, en iyi yerleri bulmak için seyahat edebileceğiniz ve sevdiklerinizle maceralara atabileceğiniz harika hobilerden biridir.

103. Dağ Bisikleti

Biraz adrenalin bağımlısıysanız bu hobi tam size göre! Televizyonda dağ bisikleti programlarını izleyen herkes bu aktivitenin korkaklara göre olmadığını bilir. Tabii ki, sporda yeniyseniz uygun bir yer seçmelisiniz, çünkü zorlu bir arazi yeni başlayanlar için çok tehlikeli olabilir.

104. Kahve Kavurma

İyi bir kahveyi kim sevmez ki? Tüm kahve severlere sesleniyorum, kendi kahve çekirdeklerinizi evinizde kavurabilir ve size en uygun karışımı hazırlayabilirsiniz! Bu göründüğünden daha kolay ve gerçek bir profesyonel olmadan önce tek gereken başlangıçta biraz sabır!

105. Yetişkin Boyama

Yetişkin boyama, çok düşük maliyetli bir hobidir ve bu da onu bütçesi olan ve ücretsiz bir hobi arayan herkes için bu hobi listesindeki en iyi hobi fikirlerinden biri yapar. İhtiyacınız olan tek şey, yerel dolar mağazanızdan makul bir fiyattan daha fazla satın alınabilecek bazı kağıt ve boyama kalemleri.

SSS

S: Düşük maliyetli hobiler sıkıcı mıdır?

C: Hayır! Düşük maliyetli hobiler eğlenceli ve maceralı olabilir ve iyi vakit geçirmek için kesinlikle para harcamanız gerekmez.

S: Arkadaşlarımı hangi hobilere dahil edebilirim?

C: Balık tutmak, yüzmek, masa oyunları, yemek pişirme, sanat ve el işleri, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle keyif alabileceğiniz hobilerden sadece birkaçı.

S: Vaktinizi yeni bir dil öğrenmeye hobi olarak mı harcamalısınız?

C: Hangi hobiyi seçerseniz seçin, sizin için eğlenceli olmalıdır. Herkes yeni diller öğrenmekten hoşlanmaz ve bazı insanlar oturup farklı bir dilde yeni kelimeler öğrenme düşüncesi karşısında bunalmış hissederler. Dil öğrenimine yalnızca ilginizi çekiyorsa hobi olarak katılmalısınız.

S: Evde ne gibi eğlenceli hobiler yapabilirim?

C: Evinizin rahatlığında yoga yapabilir, kitap okuyabilir, film izleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

S: Sosyal medyada blog yazmak, sahip olunması gereken iyi bir hobi midir?

C: Evet, blog yazmak küresel salgın sırasında birçok insan için güvenli bir sığınak haline geldi ve çoğu kişi tarafından onlar için çok değerli bir hobi olarak görülüyor.

S: Sıkıntıyı gidermek için hangi hobiler iyidir?

C: Elinizde çok fazla boş zamandan sıkıldıysanız, aşağıdaki hobileri edinmeyi düşünmelisiniz:

Yüzme
Oyun kağıtları
Bahçıvanlık
Garaj satışlarına katılmak
Dalış çöplüğü
Bir gruba katılmak
dans derslerine katılmak
Bir boyama kitabında boyama
Bazı sihir numaralarını öğrenmek
S: Yeni bir şey denemenin faydaları nelerdir?

C: Yeni aktivitelere dahil olmak zihniniz ve bedeniniz için sağlıklıdır. Boş zamanınızı kendinizi iyi hissettirecek aktiviteler yaparak geçirmek sağlığınız için önemlidir.

S: Hangi hobiler sizi sağlıklı tutabilir?

C: Yüzme, bisiklete binme ve yoga, katılmak için çok sağlıklı aktivitelerdir.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cosplay
https://www.pennmedicine.org/news/news-blog/2017/january/playing-an-instrument-better-for-your-brain-than-just-listening
https://www.rulesofsport.com/sports/billiards.html#:~:text=Billiards%20is%20a%20cue%20sport,gerekli%20to%20win%20the%20match.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.